skip navigation

Minnesota-Grown College Commitments

04/08/2019, 9:15am CDT
By Let's Play Hockey

Men's & Women's Division I College Commitments

Men's Division I

Name Position Hometown 2018-19 Team (League) High School College Proj. Starting Year
Ben Almquist * F Victoria Cedar Rapids (USHL) Holy Family Wisconsin 2019-20
Grant Anderson * D Wayzata Omaha (USHL) Wayzata Omaha 2019-20
Nick Anderson D Wayzata Amarillo (NAHL) Orono Colgate 2019-20
Mitch Andres D Brainerd Chilliwack (BCHL) Brainerd Boston College 2019-20
Trey Ausmus D East Grand Forks East Grand Forks HS East Grand Forks North Dakota 2023-24
Carter Batchelder * F Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Colorado College 2021-22
Jack Bayless * F Minnetonka Minnetonka HS Minnetonka UMass Lowell 2019-20
Chase Beacom * D Bloomington Bloomington Kennedy HS Bloomington Kennedy St. Cloud State 2022-23
Cameron Berg F White Bear Lake Omaha (USHL) n/a Omaha 2021-22
Blake Biondi * F Hermantown Hermantown HS Hermantown Minnesota Duluth 2021-22
Ryan Bischel G Medina Fargo (USHL) Benilde-St. Margaret's Notre Dame 2019-20
Jackson Blake * F Eden Prairie Eden Prairie Bantam AA Eden Prairie North Dakota 2023-24
Reid Bogenholm * D Albertville St. Cloud Cathedral HS St. Cloud Cathedral Air Force 2021-22
Kaden Bohlsen F Willmar Fargo (USHL) Shattuck-St. Mary's Omaha 2020-21
Jake Boltmann * D Edina Edina HS Edina Minnesota 2020-21
Cade Borchardt F Burnsville Sioux Falls (USHL) Burnsville Minnesota State 2019-20
Tyler Borsch D Maple Grove New Jersey (NCDC) Maple Grove Dartmouth 2020-21
Jake Braccini * F Hanover Buffalo HS Buffalo Minnesota 2020-21
Chase Brand F Nevis Madison (USHL) Park Rapids St. Cloud State 2019-20
Brock Bremer F Forest Lake Muskegon (USHL) Hill-Murray Omaha 2019-20
Bobby Brink * F Excelsior Sioux City (USHL) Minnetonka Denver 2019-20
Bryce Brodzinski * F Ham Lake Blaine HS Blaine Minnesota 2019-20
Tristan Broz * F Bloomington Blake School Blake Minnesota 2021-22
Cameron Buhl F South St. Paul MN Magicians (NAHL) South St. Paul St. Lawrence 2019-20
Max Burkholder * D Chaska Chaska/Chanhassen Bantam AA Chaska Colorado College 2022-23
Evan Bushy * D Thief River Falls Thief River Falls HS Thief River Falls St. Cloud State 2021-22
Ray Christy * F St. Paul Waterloo (USHL) St. Thomas Academy Colorado College 2019-20
Rob Christy * F St. Paul St. Thomas Academy St. Thomas Academy Colorado College 2020-21
Garrett Daly * D Lakeville Dubuque (USHL) Lakeville North Bowling Green 2019-20
Ben Dexheimer * D Edina Blake School Blake Miami 2021-22
Grant Docter * D Golden Valley Minnetonka HS Minnetonka Michigan Tech 2020-21
Ryder Donovan * F Duluth Duluth East HS Duluth East Wisconsin 2019-20
Shay Donovan D Duluth Wilkes-Barre/Scranton (NAHL) Duluth East Wisconsin 2019-20
Seth Eisele G Lake Elmo Lone Star (NAHL) Stillwater Lake Superior State 2019-20
Henry Enebak * F Lakeville Carleton Place (CCHL) Lakeville North St. Cloud State 2019-20
Brehdan Engum D Burnsville Waterloo (USHL) Burnsville UMass Lowell 2020-21
Gavin Enright G Farmington Kenai River (NAHL) Farmington Bemidji State 2019-20
Lincoln Erne D Blaine Minot (NAHL) Blaine Canisius 2019-20
Justin Evenson G Minneapolis Amarillo (NAHL) Minnehaha Academy Army 2019-20
Brock Faber * D Maple Grove USNTDP Maple Grove Notre Dame 2021-22
Trey Fechko * F Eden Prairie Holy Family Catholic HS Holy Family Catholic Arizona State 2022-23
Chase Foley * D West St. Paul Central Illinois (USHL) St. Thomas Academy Colorado College 2019-20
Will Francis D Shoreview Cedar Rapids (USHL) Centennial Minnesota Duluth 2020-21
Ethan Frisch * D Moorhead Green Bay (USHL) Moorhead North Dakota 2019-20
Owen Gallatin * D Hugo USNTDP White Bear Lake Minnesota Duluth 2021-22
Noah Ganske D Bloomington Green Bay (USHL) Bloomington Jefferson Northern Michigan 2019-20
Dylan Godbout * F Woodbury Hill-Murray HS Hill-Murray Wisconsin 2022-23
Darian Gotz * D Hermantown Hermantown HS Hermantown Minnesota Duluth 2020-21
Luke Gramer * D Moorhead Moorhead HS Moorhead Northern Michigan 2021-22
George Grannis * F Duluth Green Bay (USHL) Duluth Marshall Clarkson 2019-20
Ethan Haider * G Maple Grove MN Magicians (NAHL) Maple Grove Clarkson 2020-21
Jake Hale * F Minneapolis Sioux City (USHL) Minneapolis Southwest Minnesota Duluth 2020-21
Chase Hamstad * F White Bear Lake Cedar Rapids (USHL) White Bear Lake Minnesota State 2020-21
Joe Hankinson * F Edina Cedar Rapids (USHL) Holy Family Western Michigan 2019-20
Tyler Haskins F Rochester Chicago Mission U16 (HPHL) n/a Michigan 2021-22
Hobie Hedquist G Heron Lake Sioux Falls (NAPHL) n/a Colorado College 2022-23
Ben Helgeson * F Lake Elmo Vernon (BCHL) Hill-Murray Wisconsin 2020-21
Drew Helleson D Farmington USNTDP Shattuck-St. Mary's Boston College 2020-21
Nate Horn F Elk River MN Wilderness (NAHL) Elk River Air Force 2020-21
Aaron Huglen * F Roseau Roseau HS Roseau Minnesota 2020-21
Justin Janicke * F Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Notre Dame 2021-22
Trevor Janicke * F Maple Grove Central Illinois (USHL) Maple Grove Notre Dame 2019-20
Jack Jensen * F Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Minnesota 2019-20
Hunter Johannes F Eden Prairie Bismarck (NAHL) Eden Prairie American International 2019-20
Luke Johnson D Edina Sioux City (USHL) Edina Providence 2019-20
Jett Jungels * F Edina Edina HS Edina Northern Michigan 2019-20
Jackson Jutting * F Prior Lake Prior Lake HS Prior Lake Colorado College 2020-21
Wyatt Kaiser * D Ham Lake Andover HS Andover Minnesota Duluth 2021-22
Connor Kelley * D Maple Grove USNTDP Maple Grove Minnesota Duluth 2021-22
John Keranen F Delano MN Magicians (NAHL) Delano Army 2019-20
Reed Kluender * D South St. Paul South St. Paul HS South St. Paul Wisconsin 2023-24
Brandon Koch D Hastings Wenatchee (BCHL) Shattuck-St. Mary's Air Force 2019-20
Chris Konin F West Kingston, RI MN Magicians (NAHL) Eden Prairie Army 2019-20
Carson Kosobud * D Moorhead Central Illinois (USHL) Moorhead Arizona State 2019-20
Tyler Kostelecky * F Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Arizona State 2020-21
Mike Koster * D Chaska Chaska HS Chaska Minnesota 2020-21
Lane Krenzen D Duluth Austin (NAHL) Duluth Marshall Denver 2019-20
Nolan Krenzen D Duluth Sioux City (USHL) Duluth Marshall Omaha 2020-21
Andrew Kruse D Delano MN Magicians (NAHL) Delano Air Force 2019-20
Kyle Kukkonen * F Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Michigan Tech 2021-22
Trevor Kukkonen * F Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Michigan Tech 2020-21
Jackson LaCombe D Eden Prairie Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Minnesota 2019-20
Teddy Lagerback * F Chanhassen Minnetonka HS Minnetonka Arizona State 2021-22
Jack Lagerstrom D Edina Penticton (BCHL) Shattuck-St. Mary’s Cornell 2019-20
Luke LaMaster * D Duluth Tri-City (USHL) Duluth East Wisconsin 2019-20
Taylor Lantz F Coleraine Minot (NAHL) Greenway Alaska Anchorage 2019-20
Shane LaVelle * F Chaska Chaska HS Chaska Wisconsin 2020-21
Donte Lawson F Taconite Greenway HS Greenway Bemidji State 2019-20
Nick Leitner D Bemidji Green Bay (USHL) Bemidji Bemidji State 2019-20
Luke Levandowski * F Rosemount Rosemount HS Rosemount Wisconsin 2021-22
Luke Loheit * F Minnetonka Penticton (BCHL) Minnetonka Minnesota Duluth 2019-20
Kyle Looft D Mankato Cedar Rapids (USHL) Mankato West Bemidji State 2019-20
Chaz Lucius F North Oaks Gentry Galaxy U15 Gentry Academy Minnesota 2021-22
Cruz Lucius F North Oaks Gentry Galaxy U15 Gentry Academy Minnesota 2022-23
Griffin Ludtke * D Lakeville Lakeville South HS Lakeville South Omaha 2021-22
Tanner Ludtke * F Lakeville Lakeville South HS Lakeville South Omaha 2023-24
Josh Luedtke * D Minnetonka Minnetonka HS Minnetonka Denver 2019-20
Keenan Lund F Sartell Minot (NAHL) Sartell-St. Stephen Air Force 2019-20
Mitch Machlitt F Maple Grove New Jersey (NAHL) Breck Army 2019-20
Sam Malinski D Lakeville Bismarck (NAHL) Lakeville South Cornell 2019-20
Liam Malmquist * F Edina Edina HS Edina Wisconsin 2019-20
Luke Manning F Stillwater Des Moines (USHL) Stillwater Air Force 2019-20
James Marooney * D Chaska Waterloo (USHL) Holy Family Ohio State 2019-20
Jake Martin D White Bear Lake Gentry Galaxy 15U Gentry Academy Miami 2022-23
Connor Mayer * D Champlin Fargo (USHL) Benilde-St. Margaret's Colorado College 2019-20
Devlin McCabe * F North Oaks Lincoln (USHL) St. Paul Academy Minnesota Duluth 2019-20
Jonny Meiers * F Eagan Eagan HS Eagan Colorado College 2020-21
Brady Meyer * F North Branch Des Moines (USHL) North Branch Minnesota Duluth 2019-20
Ben Meyers F Delano Fargo (USHL) Delano Minnesota 2019-20
Zach Michaelis * F Elk River Elk River HS Elk River Omaha 2021-22
Christian Miller * D Coleraine Greenway HS Greenway St. Cloud State 2020-21
Joe Miller * F Minneapolis Blake School Blake Minnesota 2021-22
John Mittestadt F Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Minnesota 2020-21
Luke Mittelstadt D Eden Prairie Eden Prairie Bantam AA Eden Prairie Minnesota 2021-22
Luke Mobley F St. Louis Park Fairbanks (NAHL) St. Louis Park Clarkson 2019-20
Jared Moe G New Prague Waterloo (USHL) Holy Family Minnesota 2019-20
Joe Molenaar * F Minnetonka Tri-City (USHL) Minnetonka St. Cloud State 2020-21
Jax Murray F Elk River Fairbanks (NAHL) Elk River Arizona State 2019-20
Aaron Myers F Thief River Falls MN Wilderness (NAHL) Thief River Falls Bemidji State 2020-21
Henry Nelson * D Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Notre Dame 2021-22
Jaxon Nelson * F Luverne Omaha (USHL) Luverne Minnesota 2019-20
Griffin Ness * F Wayzata Waterloo (USHL) Wayzata North Dakota 2019-20
Mason Nevers * F Edina Edina HS Edina Minnesota 2019-20
Bennett Norlin F Farmington West Kelowna (BCHL) Shattuck-St. Mary’s Air Force 2019-20
Nik Norman F Maplewood Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Minnesota 2019-20
Brett Oberle * D Woodbury Hill-Murray HS Hill-Murray Minnesota Duluth 2020-21
Mason Palmer D Plymouth Waterloo (USHL) Shattuck-St. Mary’s Northern Michigan 2019-20
Joe Palodichuk * D Cottage Grove Hill-Murray HS Hill-Murray Wisconsin 2021-22
Jack Peart D Grand Rapids Grand Rapids HS Grand Rapids St. Cloud State 2021-22
Keaton Pehrson * D Lakeville Tri-City (USHL) Lakeville North Michigan 2019-20
Jack Perbix * F Elk River Green Bay (USHL) Elk River Minnesota 2019-20
Nick Pierre * F Cottage Grove Hill-Murray HS Hill-Murray Wisconsin 2022-23
Garrett Pinoniemi * F Delano Holy Family Catholic HS Delano Minnesota 2020-21
Rhett Pitlick * F Chaska Chaska HS Chaska Minnesota 2020-21
Carter Randklev * F Moorhead Fargo (USHL) Moorhead North Dakota 2019-20
Jake Ratzlaff * D Rosemount Rosemount HS Rosemount Minnesota 2020-21
Marko Reifenberger F Hastings Sioux Falls (USHL) Hill-Murray Massachusetts 2019-20
Carsen Richels F Ham Lake Blaine HS Blaine New Hampshire 2020-21
Jack Robbel G Bloomington MN Magicians (NAHL) Shattuck-St. Mary’s Lake Superior State 2019-20
Tyler Rollwagen F Bloomington Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Omaha 2019-20
Christian Sanda F St. Paul Coquitlam (BCHL) St. Paul Johnson Union 2019-20
Ryan Sandelin * F Hermantown Penticton (BCHL) Hermantown Minnesota State 2019-20
Tristan Sarsland * D Wayzata Benilde-St. Margaret's Benilde-St. Margaret's Colorado College 2022-23
Bram Scheerer * F Edina Dubuque (USHL) Edina Colorado College 2019-20
Bennett Schimek F Mendota Heights Gentry Galaxy 15U Gentry Academy Miami 2021-22
Colin Schmidt F Maple Grove Waterloo (USHL) Wayzata Union 2019-20
Spencer Schneider * F Lakeville Lakeville North HS Lakeville North Bowling Green 2020-21
Charlie Schoen * F Andover Andover HS Andover Arizona State 2020-21
Nate Schweitzer * D Champlin Benilde-St. Margaret's Benilde-St. Margaret's Colorado College 2021-22
Grant Silianoff F Edina Cedar Rapids (USHL) Shattuck-St. Mary’s Notre Dame 2019-20
Chaz Smedsrud F Luverne Madison (USHL) Luverne Union 2019-20
Jack Smith F St. Cloud St. Cloud Cathedral HS St. Cloud Cathedral Minnesota Duluth 2021-22
Hank Sorenson D Plymouth Waterloo (USHL) Wayzata Northern Michigan 2019-20
Jonny Sorenson F St. Louis Park Fairbanks (NAHL) St. Louis Park Minnesota 2019-20
John Stampohar D Grand Rapids Fairbanks (NAHL) Grand Rapids Canisius 2019-20
Jaxson Stauber G Wayzata Sioux Falls (USHL) Holy Family Minnesota State 2019-20
Levi Stauber * F Duluth Dubuque (USHL) Duluth Marshall Michigan Tech 2019-20
Casey Staum D Falcon Heights Chicago (USHL) Hill-Murray Colorado College 2019-20
Zach Stejskal * G Grand Rapids Wilkes-Barre/Scranton (NAHL) Grand Rapids Minnesota Duluth 2019-20
Andy Stoneman F Faribault Waterloo (USHL) Shattuck-St. Mary’s St. Lawrence 2019-20
Nick Strom D Dayton Minot (NAHL) Breck Western Michigan 2020-21
Nolan Sullivan * F Eden Prairie Muskegon (USHL) Eden Prairie Omaha 2019-20
Ben Troumbly * F Coleraine Greenway HS Greenway St. Cloud State 2020-21
Noah Tussey * F Stillwater Stillwater Area HS Stillwater Minnesota 2021-22
Ryan Ullan G Hibbing Green Bay (USHL) Hibbing/Chisholm Northern Michigan 2019-20
Mike Vorlicky * D Edina Edina HS Edina Wisconsin 2019-20
Ben Ward * F Annandale MN Wilderness (NAHL) MAML St. Cloud State 2019-20
Nate Warner * F St. Cloud St. Cloud Cathedral HS St. Cloud Cathedral Minnesota 2020-21
Blaine Warnert * F Chaska Chaska HS Chaska Omaha 2019-20
Dalton Weigel * D Bloomington Aberdeen (NAHL) Breck Air Force 2019-20
Nick Williams * D Edina Edina HS Edina Minnesota 2020-21
Garrett Worth * F Duluth West Kelowna (BCHL) Duluth Arizona State 2019-20
Brady Ziemer * D Carver Merritt (BCHL) Holy Family St. Cloud State 2019-20
Trevor Zins D St. Michael Trail (BCHL) St. Michael-Albertville St. Cloud State 2019-20
Bennett Zmolek * D Rochester Rochester Century HS Rochester Century Minnesota State 2020-21
Will Zmolek * D Rochester Cedar Rapids (USHL) Rochester Century Bemidji State 2019-20
Total: 176 HS 68 USHL 53 NAHL 29 BCHL 11 Gentry 4 USNTDP 4
Shattuck 3 CCHL 1 NAPHL 1 HPHL 1 NCDC 1
* Committed while playing for an MSHSL team

Women's Division I

Name Position Hometown 2018-19 Team (League) High School College Proj. Starting Year
Cheyenne Abear F Brainerd Brainerd/Little Falls Brainerd Union 2019-20
Marissa Agerter F Farmington Gentry Galaxy U19 Gentry Academy Saint Anselm 2019-20
Paige Anderson F Andover Andover HS Andover Bemidji State 2019-20
Alyssa Antonakis F Lakeville Lakeville North HS Lakeville Northeastern 2022-23
Ava Bailey G Hudson, WI Gentry Galaxy U19 Gentry Academy LIU Brooklyn 2019-20
Haylee Blinkhorn F Oakdale Hill-Murray HS Hill-Murray Boston University 2019-20
Julia Blum D Blake School Blake Brown 2022-23
Jessica Boland F Northfield Northfield HS Northfield Minnesota State 2021-22
Kate Boland D Northfield Northfield HS Northfield Bemidji State 2019-20
Josie Bothun G Forest Lake Forest Lake HS boys Forest Lake Penn Sate 2020-21
Mackenzie Bougerie F St. Michael North Wright County St. Michael-Albertville St. Cloud State 2020-21
CC Bowlby F Edina Edina HS Edina Dartmouth 2019-20
Gretchen Branton F Wayzata Wayzata HS Wayzata Clarkson 2021-22
Shelby Breiland F Red Lake Falls Thief River Falls HS Thief River Falls Bemidji State 2021-22
Sydney Breza F Mound Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Cornell 2019-20
Erin Brousseau F Hopkins Hopkins/Park Hopkins Yale 2021-22
Dani Burgen F Chisago City Chisago Lakes HS Chisago Lakes Minnesota State 2022-23
Addie Burton F Wayzata Blake School Blake Minnesota 2020-21
Bailey Burton F Bloomington Gentry Galaxy U19 Gentry Academy Providence 2019-20
Carrie Byrnes F Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Brown 2020-21
Claire Casey F Duluth Gentry Galaxy U19 Gentry Academy Franklin Pierce 2020-21
Hannah Chorske F Edina Edina HS Edina Harvard 2021-22
Maddie Clough D Andover Andover HS Andover Yale 2021-22
Kayley Crawford F Minnetonka Minnetonka HS Minnetonka Harvard 2021-22
Peyton Cullaton F Overland Park, KS Lakeville North HS Lakeville North Northeastern 2019-20
Izzy Daniel F Minneapolis Blake School Blake Cornell 2019-20
Katie Davis F Edina Edina HS Edina Harvard 2020-21
Makenna Deering D South St. Paul South St. Paul HS South St. Paul Bemidji State 2021-22
Abigail DeLaRosa D Hugo White Bear Lake HS White Bear Lake Bemidji State 2019-20
Lily Delianedis F Edina Blake School Blake Cornell 2020-21
Emma Dornseif D Mahtomedi Mahtomedi HS Mahtomedi Princeton 2020-21
Brynn DuLac G Minnetonka Minnetonka HS Minnetonka Cornell 2021-22
Claire Enright F Farmington Farmington HS Farmington Minnesota 2022-23
Halle Fields F Andover Andover Hs Andover Sacred Heart 2021-22
Chloe Finnerty D St. Michael North Wright County St. Michael-Albertville Minnesota Duluth 2022-23
Allie Franco F Oakdale Hill-Murray HS Hill-Murray Minnesota 2022-23
Calla Frank G Hugo White Bear Lake White Bear Lake HS Minnesota State 2019-20
Maren Friday D Duluth Duluth Marshall HS Duluth Mrshall Union 2021-22
Brenna Fuhrman D Farmington Farmington HS Farmington Minnesota Duluth 2021-22
Madison Garberding F Willmar Willmar HS Willmar Brown 2021-22
Maddie Geer D Shoreview Hill-Murray HS Hill-Murray Cornell 2022-23
Rachel Golnitz D Forest Lake Forest Lake HS Forest Lake Colgate 2021-22
Rory Guilday D Minnetonka Minnetonka HS Minnetonka Cornell 2021-22
Shelbi Guttormson F Moorhead Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Minnesota State 2021-22
Olivia Haag F Grand Rapids Benilde-St. Margaret's HS Benilde-St. Margaret's Boston University 2021-22
Jada Habisch F Buffalo Buffalo HS Buffalo Connecticut 2020-21
Abby Hancock D Maple Grove Benilde-St. Margaret's HS Benilde-St. Margaret's Brown 2021-22
Maggie Hanzel D Rochester Rochester Lourdes HS Rochester Lourdes Boston University 2021-22
Nichole Harnett G Plymouth Armstrong/Cooper New Hampshire 2019-20
Kenzie Hauswirth F Farmington Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Quinnipiac 2019-20
Sophie Helgeson D Roseau Roseau HS Roseau RPI 2021-22
Peyton Hemp F Andover Andover HS Andover Minnesota 2021-22
Lyndsey Howard D Burnsville Burnsville HS Burnsville Minnesota State 2019-20
Gabby Huson D Edina Gentry Galaxy U19 Gentry Academy Saint Anselm 2019-20
Meredith Jensen D Lakeville Lakeville North HS Lakeville North Dartmouth 2022-23
Cassidy Jones F Stillwater Gentry Galaxy U19 Gentry Academy Franklin Pierce 2019-20
Tella Jungels F Edina Edina HS Edina Minnesota 2020-21
Vivian Jungels D Edina Edina HS Edina Minnesota 2022-23
Madison Kaiser F Ham Lake Andover HS Andover Minnesota 2022-23
Katie Kaufman F Stillwater Hill-Murray HS Hill-Murray Merrimack 2019-20
Kristin Kaufman F Stillwater Hill-Murray HS Hill-Murray Merrimack 2022-23
Catherine Kerin F Edina St. Paul United Visitation Princeton 2019-20
Mereditch Killian D St. Paul St. Paul United Visitation Union 2020-21
Emily King F St. Paul Cretin-Derham Hall HS Cretin-Derham Hall Union 2019-20
Kelsey King F Elk River Elk River/Zimmerman Elk River Minnesota State 2019-20
Olivia King G Brainerd Brainerd HS Brainerd Minnesota 2019-20
Elly Klepinger D Andover Breck School Breck Minnesota 2023-24
Becca Kniss F Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Franklin PIerce 2019-20
Kaitlyn Kotlowski D Warroad Warroad HS Warroad Wisconsin 2019-20
Gabby Krause F Andover Andover HS Andover Minnesota Duluth 2021-22
Annie Kuehl F Edina Edina HS Edina Princeton 2019-20
Claire Kuipers D Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Saint Anselm 2020-21
Grace Kuipers F Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Princeton 2021-22
Quinn Kuntz G Warroad Warroad HS Warroad Ohio State 2019-20
Kailey Langefels D Eden Prairie Minnetonks HS Minnetonka Holy Cross 2019-20
Sydney Langseth F Eden Prairie Eden Prairie HS Eden Prairie Minnesota State 2020-21
Emma Larson D Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Franklin PIerce 2019-20
Jenna Lawry F Chisago City Chisago Lakes HS Chisago Lakes Minnesota Duluth 2021-22
Ava Lindsay F Minnetonka Breck School Breck Minnesota 2023-24
Sadie Lindsay F Minnetonka Breck School Breck Minnesota 2021-22
Kennedy Little D Andover Andover HS Andover Maine 2020-21
Lauren MacLean D White Bear Lake White Bear Lake HS White Bear Lake Merrimack 2019-20
Brinna Martin D St. Michael North Wright County St. Michael-Albertville Saint Anselm 2020-21
Lacey Martin F Minnetonka Minnetonka HS Minnetonka Boston University 2020-21
Maddie Mashuga F Anoka Anoka HS Anoka Minnesota State 2020-21
Mannon McMahon F Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Minnesota Duluth 2019-20
Sophie Melsness F Plymouth Benilde-St. Margaret’s HS Benilde-St. Margaret’s HS Merrimack 2022-23
Olivia Mobley F St. Louis Park Breck School Breck Quinnipiac 2020-21
Lucy Morgan G Maple Grove Maple Grove Maple Grove St. Lawrence 2019-20
Ellen Nelson D Forest Lake Forest Lake HS Forest Lake Minnesota State 2020-21
Jamie Nelson F Andover Andover HS Andover Minnesota State 2020-21
Taylor Nelson F Carlton Cloquet-Esko-Carlton Cloquet-Esko-Carlton Bemidji State 2020-21
Maggie Nicholson D Minnetonka Minnetonka HS Minnetonka Minnesota 2020-21
Alexa Ocel F Wayzata Wayzata HS Wayzata Sacred Heart 2019-20
Joslynn Olson F/D Isanti Hill-Murray HS Hill-Murray RIT 2019-20
Makayla Pahl G Rochester Rochester Mayo HS Rochester Mayo Minnesota 2019-20
Brieja Parent F Forest Lake Forest Lake HS Forest Lake Minnesota Duluth 2020-21
Ramsey Parent F Blaine Blaine HS Blaine Ohio State 2019-20
Sadie Peart F Grand Rapids Grand Rapids/Greenway Grand Rapids Quinnipiac 2019-20
Alex Pellicci G Prior Lake Holy Family Catholic HS Holy Family Catholic Harvard 2021-22
Maddy Peterson F Princeton Princeton HS Princeton RPI 2019-20
Brooke Pioske D Mound Mound Westonka HS Mound Westonka Vermont 2022-23
Anna Podein D Minneapolis Benilde-St. Margaret’s HS Benilde-St. Margaret’ Vermont 2022-23
Currie Putrah F Faribault Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Dartmouth 2019-20
Ally Qualley F Brooklyn Park Breck School Breck Merrimack 2020-21
Brooke Remington F Forest Lake Forest Lake HS Forest Lake Franklin Pierce 2020-21
Kylie Roberts F Edina Edina HS Edina Boston University 2021-22
Sophie Robinson D Brainerd Brainerd/Little Falls Brainerd Dartmouth 2020-21
Jenna Ruiz F Eagan Eagan HS Eagan Franklin PIerce 2020-21
Kayla Santl F Roseau Roseau HS Roseau Bemidji State 2020-21
Addi Scribner D Woodbury East Ridge HS East Ridge Ohio State 2019-20
Jayden Seifert D Farmington Farmington HS Farmington Minnesota State 2021-22
Sydney Shearen F White Bear Lake White Bear Lake HS White Bear Lake Minnesota 2019-20
Hannah Skavnak G Rogers Rogers HS Rogers Minnesota State 2021-22
Madelyn Skelton F Isanti Cambridge/Isanti HS Cambridge/Isanti Vermont 2020-21
Allison Smith D Rochester Rochester Lourdes HS Rochester Lourdes Union 2020-21
Gabbie Smith F Brainerd Brainerd/Little Falls Brainerd Bemidji State 2020-21
Nina Steigauf F Oakdale Hill-Murray HS Hill-Murray Quinnipiac 2020-21
Taylor Stewart D Rochester Shattuck-St. Mary’s Shattuck-St. Mary’s Minnesota Duluth 2019-20
Anika Stoskopf F Roseau Roseau HS Roseau Bemidji State 2020-21
Tristana Tatur F Maple Grove Maple Grove HS Maple Grove Quinnpiac 2021-22
Whitney Tuttle F Rosemount Rosemount HS Rosemount Minnesota State 2022-23
Mallory Uihlein D Edina Edina HS Edina Penn State 2019-20
Sophie Urban F Plymouth Wayzata HS Wayzata Quinnipiac 2020-21
Claire Vekich F Coleraine Grand Rapids/Greenway Greenway Bemidji State 2021-22
Skylar Vetter G Lakeville Lakeville North HS boys Lakeville North Minnesota 2021-22
Grace Vojta D Edina Blake School Blake Yale 2019-20
Audrey Wethington F Edina Blake School Blake Minnesota 2020-21
Madeline Wethington D Edina Blake School Blake Minnesota 2019-20
Rilee Winters D Pine City Cambridge-Isanti/Mora/Pine City Pine City Minnesota 2022-23
Emily Wisnewski D Plymouth Wayzata HS Wayzata Clarkson 2019-20
Emily Zumwinkle D Excelsior Breck School Breck Minnesots 2021-22
Total: 132 HS 121 Gentry 6 Shattuck 5

Tag(s): News